LIEČIVÉ RASLINY A 12 ZNAMENÍ ZVEROKRUHU


úvod

K jednotlivým liečivým rastlinám sa priraďuje astrologická signatúra a to buď podľa planét, alebo znamení zverokruhu. Na základe toho je potom možné nájsť vhodnú bylinku pre daného človeka, podľa jeho horoskopu. Toto priradenie je možné zjednodušene robiť aj na základe znamenia, v ktorom sa človek narodil, teda podľa slnečného znamenia, pretože Slnko v horoskope je dôležitý signifikátor zdravia, životnej sily. Ďalej je to možné robiť na základe postavenia Mesiaca, teda na základe mesačného znamenia, pretože aj Mesiac je v horoskope signifikátor zdravia a to hlavne u žien, alebo aj podľa vychádzajúceho znamenia, teda znamenia na ascendente, pretože ascendent v horoskope symbolizuje fyzické telo. Pre ďalšie priradenie bylín je potom už potrebné študovať celý horoskop. Ku každému znameniu je možné vybrať celý rad bylín, kvôli jednoduchosti však vyberám len po jednej ku každému znameniu:
Baran – žihľava dvojdomá

Baran je znamenie ohnivé a vládne v ňom ohnivá planéta Mars. V ľudskom tele ovláda hlavu.

K tomuto znameniu sa priraďuje pálivá žihľava. Žihľava je známa vysokým obsahom železa, železo je kov Marsu, a preto sa používa aj na liečenie anémie. Žihľava je tiež povzbudivá a má detoxikačné účinky. Žihľava môže v niektorých prípadoch pomôcť aj pri bolestiach hlavy. Okrem toho lieči aj obličky, často sa stáva, že bylinka lieči aj orgán, ktorý náleží opozičnému znameniu, v tomto prípade obličky náležia Váham.

Ideálne je preto zberať žihľavu, keď je Mesiac dorastajúci a v znamení Barana, čo je skoro na jar.
Býk – šalvia lekárska

Býk je znamenie zemské a vládne v ňom planéta Venuša. V ľudskom tele ovláda krk, hlasivky, mandle, jazyk.

Šalvia má list ktorý neuveriteľne pripomína jazyk pokrytý bielym povlakom. Používa sa na liečenie zápalu mandlí, hrdla a ústnej dutiny, upravuje chuť do jedla. Lieči teda oblasť, ktorú ovláda znamenie Býka.

Šalviu by bolo dobré zberať, keby bol Mesiac v Býkovi a dorastajúci, ale keďže sa zberá až v lete a v tom čase je už Mesiac v Býkovi ubúdajúci, dá sa na zber použiť opozičné znamenie a teda zberať, keď je Mesiac v Škorpiónovi.
Blíženci – pľúcnik lekársky

Blíženci sú znamenie vzdušné a vládne v nich planéta Merkúr. V ľudskom tele ovládajú pľúca, dýchacie cesty, nervové dráhy, ruky.

Už názov tejto rastliny naznačuje, na čo sa používa, teda na liečbu chorôb dýchacích ciest. List pľúcnika je pokrytý škvrnami, čo symbolizuje škvrny na pľúcach a to naznačuje, na čo sa má daná bylinky použiť.

Túto bylinku je ideálne zberať na jar, keď je Mesiac dorastajúci a v znamení Blížencov.


Rak – rebríček obyčajný

Rak je znamenie vodné a vládne v ňom planéta Mesiac. V ľudskom tele ovláda žalúdok, ženské orgány.

Rebríček je liečivá rastlina so širokým záberom využitia, nie je to teda rastlina len so signatúrou Raka, alebo Mesiaca ktorý v Rakovi vládne. Ale na to že je spätý aj s Mesiacom poukazujú jeho biele kvety (biela farba je farba Mesiaca) a jeho využitie pri liečení ženských chorôb a chorobách žalúdka.

Rebríček je preto ideálne zberať keď je Mesiac dorastajúci a je v znamení Raka.
Lev – púpava lekárska

Lev je znamenie ohnivé a vládne v ňom planéta Slnko. V ľudskom tele ovláda srdcovo-cievny systém, chrbticu, imunitu, oči.

Púpava svojím žltým kvetom pripomína slnečný kotúč, ale aj jej vzpriamenosť, od stonky až po koreň (analógia chrbtice) a jej stredová symetria poukazuje na signatúru Slnka. Púpava lieči oči, ale okrem toho lieči aj pečeň, žlčník, žalúdok.

Koreň púpavy je ideálne vykopávať, keď Mesiac ubúda a je v Levovi.Panna – palina

Panna je znamenie zemské a vládne v ňom planéta Merkúr. V ľudskom tele ovláda trávenie, črevá, autonómny nervový systém.

Palina je okrem iného vynikajúci liek na trávenie, používa sa tiež proti črevným parazitom a je panensky štíhla a rytmická, toto poukazuje na jej spätosť so znamením Panny.

Palinu je ideálne zberať, keď je Mesiac pribúdajúci a je v znamení Panny.
Váhy – breza

Váhy sú znamenie vzdušné a vládne v nich planéta Venuša. V ľudskom tele ovládajú obličky.

Brezové lístie zberané na jar je vynikajúci prostriedok na liečenie obličiek a na detoxikáciu. Spojenie brezy a Venuše, lásky, je aj v našej tradícii, či už ide o stavanie májov, alebo ozdobovanie nevestinho a ženíchovho dvora brezami.

Brezu je ideálne zberať pri pribúdajúcom Mesiaci v znamení Váh.
Škorpión – ostružina černica

Škorpión je znamenie vodné a vládne v ňom Mars a Pluto. V ľudskom tele ovláda močové cesty, hrubé črevo, konečník, nos, žlčník, pohlavné orgány.

Rastliny signované Marsom zvyknú mať tŕne, tak je tomu aj u černice. List černice sa používa okrem iného pri niektorých zápalových ochoreniach močových ciest, pri hnačkových ochoreniach. Plody obsahujú železo, kov Marsu. Plody aj listy priaznivo pôsobia na vyprázdňovanie.

List černice, prípadne aj plody je dobré zberať, keď Mesiac pribúda a je v znamení Škorpióna.
Strelec – repík lekársky

Strelec je znamenie ohnivé a vládne v ňom planéta Jupiter. V ľudskom tele ovláda nohy, svaly, pečeň.

Rastliny so žltými kvetmi často liečia pečeň, je to podobnosť so žltým farbivom bilirubínom produkovaným v pečeni. Repík je tiež rastlina, ktorá svojím rastom a vzrastom ukazuje expanziu. Táto bylinka okrem iného lieči pečeň a duševne posilňuje optimizmus, teda to, čo je pre Strelcov typické.

Vňať repíka je teda ideálne zberať pri pribúdajúcom mesiaci v Strelcovi.
Kozorožec – kostihoj lekársky

Kozorožec je znamenie zemské a vládne v ňom planéta Saturn. V ľudskom tele ovláda kosti, kĺby, zuby.

Názov tejto rastlinky naznačuje, na čo sa používa je to napríklad prostriedok proti reumatizmu a kĺbovým opuchom, používa sa pri zlomeninách, pri kostných výrastkoch na rukách a nohách a podobne. Fialová farba je signatúra planéty Saturn. Fialové kvety tejto rastliny sú do seba uzavreté a klonia sa k zemi, akoby naznačovali melancholickú, saturnskú, duševnú náladu. Rastlina má tiež tendenciu lámať sa, čím pripomína kosti. Má tiež čierny koreň, čo je ďalšia farba, ktorá sa spája so Saturnom.

Koreň kostihoja je ideálne vykopávať pri ubúdajúcom Mesiaci v Kozorožcovi.
Vodnár – valeriána lekárska

Vodnár je znamenie vzdušné a vládne v ňom planéta Saturn a Urán. V ľudskom tele ovláda nervový systém.

Valeriána je rastlina s upokojujúcimi účinkami na nervový systém, používa sa napríklad pri nespavosti. Na liečenie sa používa koreň, ktorý pripomína nervový systém. Lieči ale aj srdce, ktoré náleží opozičnému znameniu Leva, podobne ako to bol u žihľavy.

Koreň valeriány je teda dobré zberať pri ubúdajúcom Mesiaci vo Vodnárovi.
Ryby – lipkavec

Ryby sú znamenie vodné a vládne v nich Jupiter a Neptún. V ľudskom tele ovládajú lymfatický systém a chodidlá.

Bylinka, ktorá sa používa na liečenie lymfatického systému je lipkavec, z toho dôvodu som ho teda priradil znameniu Rýb, ale lieči napríklad aj obličky.

Lipkavec je teda dobré zberať, keď Mesiac pribúda a je v znamení Rýb.

Pozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby