<-- späť na všetky príspevky

MerkúrObežná doba: 88 dní
životná etapa: od 7 do 14 rokov
kov: ortuť
rastliny: materina dúška, pamajorán, rebríček, papraď, repík, palina
zviera: had
farba: zelená, žltá
kľúčové slová: myslenie, komunikácia, cestovanie, rytmus, štúdium, obchod
časti tela: nervový systém, pľúca, tenké črevo
domov: Blíženci, Panna
exil: Strelec, Ryby
povýšenie: Panna
pád: Ryby

Merkúr je planéta reči, komunikácie na rôznych úrovniach, logického myslenia, zručnosti, planéta obchodníkov, žurnalistov, cestovateľov, pisárov, zlodejov, lekárov, učiteľov, je to planéta dvojaká, Ptolemy uvádza, že v určitej dobre vysušuje a pohlcuje vlhkosť a inokedy zvlhčuje, v Gréckej mytológii je symbolizovaná Hermesom, poslom bohov s okrídlenými sandálami a jeho palicou s dvoma hadmi, ktorý sa okolo nej ovíjajú, ktoré sú teraz symbolom lekárov. Merkúr tiež symbolizuje rytmus. Rytmus je pravidelná zmena, napríklad dni v týždni sa pravidelne opakujú, ale stále sú zároveň iné. V tele ovláda rytmické orgány ako sú dýchacie cesty, ale aj črevá, v ktorých je tiež rytmický pohyb a komunikačné dráhy, teda nervový systém. Merkúr vládne v dvoch znameniach, v Blížencoch, kde je viac o komunikácii, výmene informácií, dýchaní, pretože Blíženci vytvárajú v tele pľúca a v Panne, v zemskom znamení, kde je viac o zručnosti, analýze, výmene na hmotnej úrovni, napríklad o obchode a o trávení, pretože trávenie je výmena pevných látok. V Blížencoch ovláda nervový systém v Panne autonómny nervový systém.

Postavenie Merkúra v dome horoskopu hovorí o tom, kde človek využíva komunikačné vlohy a logické myslenie. Napríklad ak je Merkúr v VII. dome partnerstiev, tak komunikačné schopnosti bude využívať človek asi hlavne v partnerských vzťahoch, bude mať potrebu komunikácie v tejto oblasti. Ak bude napríklad Merkúr v dome povolania, povolanie sa môže týkať komunikácie, cestovania, písania, čítania a podobne, napríklad práca žurnalistu.

Postavenie Merkúra v znamení bližšie ukazuje, akým spôsobom človek komunikuje, myslí. Napríklad ak bude Merkúr v znamení Škorpióna, tak môže svojou ostrou rečou zasahovať citlivé miesta, v myslení prenikať do podstaty veci. Merkúr bude silnejší vo svojich domovských znameniach, teda v Blížencoch a v Panne, takže skrz toto postavenie sa môže prejaviť prirodzene dané znamenie. Merkúr je v páde v znamení Rýb, racionálna planéta v iracionálnom znamení, takže v tomto znamení je Merkúr oslabený.

Aspekty iných planét na Merkúr tiež modifikujú to, ako človek komunikuje. Ak bude napríklad Merkúr v aspekte na Mesiac, tak reč môže byť živá, obratná, alebo môže človek preskakovať z témy na tému.

Merkúr vládne v Blížencoch, oproti Blížencom je znamenie Strelca, kde vládne Jupiter. Merkúr vládne v Panne, oproti Panne je znamenie Rýb, kde vládne Jupiter. Merkúr a Jupiter sú protikladné planéty. Merkúr napríklad symbolizuje analýzu, analytické myslenie, Jupiter zasa syntézu, komplexné syntetické myslenie.


Pozrite si tiež článok: Merkúr v znameniach

Pozrite si tiež článok: Merkúr v domoch

Nasledujúca lekcia je: Venuša

Pozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby